Kleje – którego używać do czego

Kleje – który klej użyć i w jakim celu?

Używanie odpowiedniego kleju dopasowanego do materiału to praktycznie podstawa, nie jesteśmy w stanie na przykład przykleić płytek do ściany na specyfik który pierwotnie powstał do łączenia ze sobą papieru. Oczywiście zazwyczaj producent opisuje mniej więcej czego możemy się po danym kleju spodziewać, jednak w sklepach budowlanych i tych zajmujących się chemią budowlaną, możemy również zauważyć opisy, że dany model to klej cyjanoakrylowy, a drugi w zupełnie innej kategorii ma opis iż jest to klej poliuretanowy. Jak więc je rozróżniać chociaż mniej więcej?

Klej błyskawiczny

Zacznijmy od pierwszego który został przez nas wymieniony, jest to klej błyskawiczny pakowany w niewielkie pudełka i tubki, bardzo popularny i zazwyczaj można go kupić nawet w kioskach obok bloków. Nie jest drogi, więc warto zaopatrzyć się w kilka tubek tego kleju, by zawsze był dostępny, w końcu nigdy do końca nie wiadomo co na przykład nam się ułamie i czy jakaś rączka od szafki nie odmówi nam posłuszeństwa. Drugi wymieniony klej, jest to specyfik stosowany najczęściej w budownictwie, ponieważ zawdzięczamy mu bardzo wysoki stopień twardości, a co za tym idzie, doskonale trzyma wszystkie przyklejone elementy. Dodatkowym atutem jest jego wodoodporność, dlatego doskonale nadaje się do łazienek, kuchni, a nawet na zewnątrz naszego domu. Często spotykany w formie dużej puszki z dodatkowym i zainstalowanym już pistoletem. Jeśli planujemy budowę nowego domu, lub remont swojego mieszkania, możemy być dosłownie pewni, że ten klej będzie kupowany dosłownie kartonami.

W wielu sklepach, głównie w dużych marketach z oddzielnym działem budowlanym, możemy spotkać się z takim wynalazkiem jak klej polimerowy. Zazwyczaj na etykiecie ma informacje, że jest to klej uniwersalny, jednak jego możliwości łączeniowe, bez dwóch zdań w wielu przypadkach zostawiają wiele do życzenia. Klej jednak posiada bardzo dużą ilość plusów, a największą z nich jest fakt iż nie wchłania się w strukturę klejonego materiału, dzięki czemu możemy za jego pomocą połączyć niewielkie i lekkie elementy z papierem. Jego konsystencja przypomina raczej gumę i nie twardnieje do końca jak model cyjanoakrylowy. Klej posiada jeszcze jedną i to dość istotną wadę, a mianowicie bardzo długo schnie, więc niestety musimy przygotować swoją cierpliwość nawet na kilkanaście godzin. Na szczęście nie należy on do drogich, więc warto mieć chociaż jedną butelkę u siebie w domu.

Kleje możemy kupować w sklepach stacjonarnych i raczej nie ma z tym większego problemu, w końcu wystarczy wejść do sklepu i jeśli nie będziemy pewni jaki produkt będzie nam potrzebny, możemy poprosić pracownik o pomoc w doborze odpowiedniego specyfiku. Jednak jeśli zamawiamy bardzo dużą ilość chemii budowlanej, warto jest zamawiać w jednym miejscu i przez internet, ponieważ będziemy mogli liczyć ewentualnie o jakiś dodatkowy rabat, lub w przypadku częstych zamówień, może uda nam się wynegocjować dodatkowe pakiety lojalnościowe. Taki sklep możemy znaleźć pod hasłem klej Soudal i bez wątpienia bedziemy usatysfakcjonowani z wyboru.

Sprawdź dostępne kleje montażowe na https://e-budowlany.eu

Dodaj komentarz