Rodzaje klejów i ich właściwości

Jakie mamy rodzaje klejów montażowych i jakie są ich właściwości?

Klej montażowy / klej poliuretanowy w większości przypadkach kojarzy nam się tylko z substancją, za pomocą której możemy połączyć ze sobą dwa niezależne elementy. Dopiero o istnieniu różnego rodzaju klejów i ich nazwach, dowiadujemy się, gdy potrzebny nam jest któryś z nich konkretnie i szukamy go w sklepach internetowych, lub stacjonarnych. Wtedy okazuje się, że jest ich bardzo dużo i praktycznie każdy materiał, posiada odpowiedni dla siebie rodzaj i to w kilku różnych wariantach. Jeśli jesteśmy osobami, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z takimi specyfikami, raczej pełne i profesjonalne nazwy, nie będą w stanie nam nic konkretnego powiedzieć.

Gdzie kupić dobry klej montażowy?

Przede wszystkim zastanówmy się czemu warto zamawiać kleje internetowo i dlaczego powstały tego typu sklepy w sieci, przecież wystarczy przejechać się do sklepu budowlanego, lub marketu w którym jest dział budowlany i otrzymamy wszystkie produkty dosłownie od ręki. Owszem, jednak w sklepach stacjonarnych mogą być o wiele droższe i jeśli nie jesteśmy stałymi klientami, nie mamy raczej co liczyć na dodatkowe upusty, za to sklepy w sieci, posiadają możliwość nałożenia niższej marży produktowej, a co za tym idzie, mogą pozwolić sobie na dużo mniejsze ceny, a my często robiąc zamówienia, możemy liczyć na jakieś programy lojalnościowe. Dlatego warto również korzystać z dużych firm, jak na przykład Soudal ich ofertę znajdziemy chociażby pod hasłem Klej Soudal.

Kwestie miejsca zakupu produktów w dużej ilości, mamy już praktycznie załatwioną, zostaje teraz tylko wybór odpowiedniego kleju, który powinniśmy kupić. Zastanówmy się w pierwszej kolejności nad tymi najbardziej podstawowymi.

Klej cyjanoakrylowy – Bardzo popularny klej błyskawiczny, oferowany w niewielkich tubkach, które umożliwiają nam bardzo wygodne stosowania. Doskonale nadający się do łączenia ze sobą dwóch śliskich elementów, na przykład połamanej rączki plastikowej w szafce. Często stosowany również w modelarstwie, ze względu na swoją twardość i wytrzymałość. Kontakt ze skórą jest niebezpieczny, ponieważ jest w stanie przykleić nasze palce do jakiegoś przedmiotu w szybkim tempie.

Klej polimerowy – Często spotykany klej uniwersalny, zazwyczaj stosowany do materiałów, które potrafią wsiąkać różnego rodzaju substancje, czyli na przykład do drewna, czy chociażby różnego rodzaju papierów, dzięki niemu możemy z jednej strony przykleić karton, bez żadnych obaw, że klej przejdzie na drugą stronę. Niestety jest stosunkowo słabym klejem, więc cięższe elementy nie będą mocno się trzymać.

Klej poliuretanowy do styropianu – Stosowany zazwyczaj w budownictwie, bardzo mocny i wytrzymały klej wodoodporny. Bardzo często wykorzystywany jest w miejscach, które narażone są na przykład na wilgoć, na przykład łazienka, lub chociażby kuchnia. Doskonale sprawdza się jako substancja klejące elementy ganków i miejsc w domu narażonych na warunki atmosferyczne. Jak sama nazwa wskazuje klej ten doskonale nadaję się do klejenia styropianów.

Z taką wiedzą, na pewno nie będziemy mieć problemu z zakupem odpowiedniego kleju, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania, po za tym, będziemy wiedzieć, na co warto się przygotować.

Dodaj komentarz